Committees

Construction Career Days

Plans annual two day construction career day event

Audra Antrum, CT ABC
Linda Mattes, Alliant Insurance Services, Inc.
Scott Bidwell, EMCOR Services New England Mechanical
David Dedman, TradeSource, Inc.
Chris Fryxell, CT ABC
Daniel Gates, Accra-Temp, Inc.
Paul Gray, EMCOR Services New England Mechanical
Robert Hollis, Central Connecticut Fire Protection
Tim Isyk, CT DOT
Kelli McKeon, CT DOT
Jeff Neville, EMCOR Services New England Mechanical
Dave Pember, A.I. Prince Technical HS
Michael Salese, CT DOT
Nicole Wells, A.I. Prince Technical HS

Emerging Leaders

Provides educational, professional development and networking opportunities to the CT ABC under-40 membership while encouraging CT ABC involvement from the future leaders of the construction industry

Chair: James Miller, Marcum, LLP
Marcie Addy, Construction Education Center
Jonathan Coccorese, KBE Building Corporation
Luke Conrad, Hinckley Allen
Chrissy Erdman, Ferguson
Leyna Erickson, Smith Brothers Insurance, Inc.
Lauren Forgione, F&F Concrete Corporation
Chris Fryxell, CT ABC
Tom Goldbach, Allstate Fire Systems
Steven Hasler, Modern Mechanical Systems, Inc.
Tessa Jordan, Nicola | Yester
Jackie Laramee, Network Interiors, Inc.
Jeremy Lynch, Resource Options, Inc.
John Monico, Bruen, Deldin Didio Associates, Inc.
Darren Moon, Enterprise Fleet Management
Marc Pare, All State Construction, Inc.
Paige Sarazin, Sarazin General Contractors, Inc.
James Wiedemann, Marcum LLP

Annual Meeting and Excellence in Construction Awards

Plans Annual Dinner and Excellence in Construction Awards ceremony

Audra Antrum, CT ABC
Julie Carmody, Cianbro Corporation
Chrissy Erdman, FERGUSON
Chris Fryxell, CT ABC
Suzanne O'Brien, CT ABC

Golf

Plans annual golf outing

Chair
: Chrissy Erdman, FERGUSON
Audra Antrum, CT ABC
Matt Cocco, Travelers
David Dedman, TradeSource, Inc.
Chris Fryxell, CT ABC
Darren Moon, Enterprise Fleet Management
Justin Rink, Interstate Electrical Services Corporation

Legislative

Guides and Supports CT ABC lobbyist. Develops and implements strategies to protect the rights of Merit Shop contractors.
Tracks legislation on the State and Federal levels. Provides testimony to appropriate bodies.


Chairs
: Robert Dunn, KBE Building Corp. and Brian Kronenberger, Kronenberger & Sons Restoration, Inc.
Alfred DiVincentis, Esq., Halloran & Sage, LLP
Chris Fryxell, CT ABC
Ross Gionfriddo, Halloran & Sage, LLP
Ron Jodice, PDS Engineering & Construction, Inc.
Steve Kolodziej, Esq., Law Office of Steven R. Kolodziej, LLC
Brian Kronenberger, Kronenberger & Sons Restoration, Inc.
Jackie Laramee, Network Interiors, Inc.
Daniel C. Mahieu, C & H Electric, Inc.
Bill Malitsky, Halloran & Sage, LLP
Peter Martin, Esq., Hinckley Allen
Robert J. O'Brien, Esq., Shipman & Goodwin, LLP
Scott Orenstein, Goldberg Segalla LLP
James Paolino, Esq., Halloran & Sage, LLP
Debra Sarazin, Sarazin General Contractors, Inc.
Gary F. Sheldon, Esq., McElroy, Deutsch, Mulvaney & Carpenter, LLP
David Thompson, Allstate Fire Systems


Member Recruitment

Studies and recommends policies to the Board of Directors related to acquisition and retention of members.
Implements strategies for recruiting new members for the association.


Chair
: Norman J. Yester, CPA, Nicola | Yester
Jonathan Coccorese, KBE Building Corporation
Nick DellaMura, TradeSource, Inc.
Chris Fryxell, CT ABC
James Miller, Marcum LLP
John Monico, Bruen, Deldin Didio Associates, Inc.
Jim Mullally, Nosal Builders, Inc.
Jim Nelson, Smith Brothers Insurance, Inc.
Travis Ramsdell, Maffe Financial
Janice Strasser, Tracy-Driscoll Insurance & Financial Services

Open Shop Salute

Community service program designed to give back to our servicemen by providing construction and maintenance to their homes

Chairs
: Bob Jacobsen, BCI, Inc. D/B/A Butler Company and Vince Atwater Young, G. Donovan Associates, Inc.
Mark Aldieri, Kronenberger & Sons Restoration, Inc
Chris Fryxell, CT ABC
Louis Gold, People's United Insurance Agency/R.C. Knox Div.
Scott Herold, Macri Associates, Inc.
Bob Mayne, Elite Construction Rentals, LLC
Suzanne O'Brien, CT ABC
Rita O'Donnell, Connecticut National Guard Family Programs
Lindsey Rohner, Hartford Vet Center

PLA

Monitors and fights union-only Project Labor Agreements (PLAs); Oversees media campaigns against PLAs; Tracks projects likely to go PLA

Chair
: Bryan Addy, Kronenberger & Sons Restoration, Inc.
Jeff Clement, Modern Mechanical Systems, Inc.
Chris Fryxell, CT ABC
Jackie Laramee, Network Interiors, Inc.
Ryan O'Donnell Esq., Siegel, O'Connor, O'Donnell & Beck, P.C.
Ron Penton, LaRosa Building Group, LLC
Justin RInk, Interstate Electrical Services Corporation
Tom Wilkinson, Advantage Maintenance, LLC

Health & Safety

Oversees yearly safety events such as ABC’s of Safety, STEP workshops, quarterly safety seminars and other classes deemed pertinent and
timely for the CT ABC membership. Formed OSHA Alliance with federal organization to enhance training programs offered by CT ABC.


Chairs: Scott Bidwell, EMCOR Services New England Mechanical and Adam Peters, KBE Building Corp.
John Able, Conn OSHA
Kris Ballard, Cianbro Corporation
Lawrence Barone, United Steel, Inc.
Stuart Bennett, Mizzy Construction, Inc.
David Bordeau, Industrial Riggers, Inc.
Bruce Briere, Sarazin General Contractors, Inc.
Brian Davies, Petra Construction Corporation
Peter Daws, BCI, Inc. D/B/A Butler Company
Chris Fryxell, CT ABC
Thomas Hanley, Associated Construction Company
Steven Hasler, Modern Mechanical Systems, Inc.
Skip Henderson, United Steel, Inc.
Mary Lester, Connecticut Education Center
Ron Madama, Crest Mechanical Services
Paul Mangiafico, OSHA-Hartford
Leona May, OSHA-Bridgeport
Bill Moran, PMA Companies
Jamie Prior, American Ladders & Scaffolds, Inc.
Steven Proteau, PeopleReady
Thomas Retano, Conn OSHA
Robert Suchenski, Travelers
Mark Wantroba, H.D. Segur, Inc.
Michael Ziskin, Field Safety Corporation